O denarju oz. o pohlepu
Objavil pavel, dne 3.02.2008
“Ko bo ubita še zadnja žival in podrto zadnje drevo, bomo ljudje ugotovili, da denarja ni moč jesti” star indijanski rek
Tale pregovor mi je namenil kolega, ki ima o meni prepričanje, da mi je denar svet. Oz. mi na vsak način hoče podtakniti misli in dejanja – ki niso moja. Morda so njegova.
Pa mi denar ni svet, ni mi malik. Se zavestno trudim, da si ne postavljam malikov. Ker maliki ne dajejo življenja, ne stalne sreče.
Mi je pa denar vrednota oz. v denarju se oceni moje delo in v denarju so ocenjene vrednosti izdelkov in dobrin, ki jih želim imeti.
Ker vsak dan izbiram med raznimi vrednotami, se vsak dan zavestno obračam na Boga, ki mu potrjujem, da je zame največja vrednota.
Nekje sem že pisal, da denar sam po sebi ni ne slaba stvar, ne dobra stvar. Da ne more pokvariti človeka.
Človeka pokvari predajanje strasti po moči, lagodnosti ( denarju) in slavi. POHLEP.
Denar je samo maska dejanj. Če je denar maska za dobro delo – potem je dober. Če paje denar maska pohlepa, brezobzirnosti na račun drugih, egoizma itd. – potem pa mu mirno lahko pripišemo, da je slab. In o tem zadnjem govori ta indijanski pregovor. O tem, da ljudje, ki nočejo vsak dan delati in ustvarjati – da hočejo bližnjico, krajšo pot – kar direktno priti do denarja, brez dela:
- na račun uničevanja narave
- na račun uničevanja družbe ( fevdalizem in socializem)
- na račun uničevanja odnosa, odnosov
3.02.2008 12:36
Lepe misli.
A mi žilica ne da, da spodnjega seznama ne bi malo dopolnil, in upam, da dopolnitev ne bo nedobrodošla:
torej, kar direktno priti do denarja:
Mislim, da je očitno, da direktno služenje na račun vseh treh omenjenih kategorij v življenju verjetno izhaja prav iz tega, kar je omenjenim sistemom skupnega: obrazilo -izem, torej ideologija. V ideološkem smislu so si fevdalizem, kapitalizem in socializem enakovredni – v vseh primerih gre za ideologije in ne za naravni red stvari, čeprav bi lahko vsaka ideologija zase našla ničkoliko argumentov, ki bi jo v naravnem in etičnem smislu opravičevali.
Ni torej važno, katera ideologija, že sama ideologija je dovolj močna, da živi in služi na račun narave, družbe in medčloveških odnosov.
3.02.2008 13:44
Dokler denar predstavlja enakovredno nadomestilo za vrednost opravljenega dela predstavlja realno menjalno sredstvo,ko pa ga človek zlorabi postane denar orodje za manipulacijo z ljudmi.Torej denar ne pokvari človeka,temveč človek zlorabi denar